Kate's Diary

Wyjazd za granicę bez języka angielskiego – czy to możliwe?

“Chcę pracować za granicą, ale nie znam angielskiego! Czy zaryzykować wyjazd z Polski?”. To właśnie takie pytania dostaję niezwykle często od dziewczyn, które chcą pracować jako tancerki. I doskonale rozumiem ich wątpliwości i obawy.

Sama byłam w tym samym miejscu. Po 9 latach “nauki” języka angielskiego w szkole, ledwo potrafiłam się poprawnie przedstawić. Gdy wyjechałam za granicę, mój poziom był tragiczny i chociaż pracę znalazłam bez problemu (i Ty również możesz!), to szybko postanowiłam się podszkolić. W końcu chcąc dobrze zarabiać, trzeba umieć powiedzieć o tym swojemu szefowi. 😉

Dlatego teraz, gdy dziewczyny dzielą się ze mną swoimi wątpliwościami odnośnie do pracy bez języka, mam dla nich jedną odpowiedź: “Nie panikuj – języka nauczysz się na miejscu”. Jestem tego żywym dowodem. Nie zadziałała tu żadna magia czy wyjątkowe zdolności. Za granicą po prostu dużo szybciej oswajasz się z językiem i masz mnóstwo okazji, aby go rzeczywiście używać. Dlatego z całego serca zachęcam się do wyjazdu i skoku na głęboką wodę, zwłaszcza że zawsze masz pod ręką mnie – swoją kamizelkę ratunkową.

Jeżeli nadal zastanawiasz się, czy poradzisz sobie równie dobrze, jak ja, skoro ze szkolnych lekcji angielskiego praktycznie nic nie pamiętasz, rozumiem Cię doskonale. Jednak dziewczyny z zespołu Kate’s Diary Agency to kolejne dowody, że skok na głęboką wodę działa! Byłam świadkiem baaardzo szybkiego rozwoju języka obcego u każdej z nich. I nie inaczej będzie w Twoim przypadku. 😉

Bez znajomości języka, ale nie w ciemno

Ten “skok na głęboką wodę” to w rzeczywistości tylko przenośnia, ponieważ tak naprawdę nigdy nie będziesz sama. Możesz liczyć na wsparcie moje oraz reszty dziewczyn z zespołu. Chcę, abyś czuła się pewnie oraz bezpiecznie, dlatego to ja rzuciłam się na głęboką wodę i Ty nie musisz tego robić. Masz już utorowaną, prostą drogę.

Wszystkie kluby, do których jadą tancerki, sprawdziłam osobiście. Mam pewność, że doskonale poradzą sobie w nich dziewczyny bez płynnej znajomości języka, ponieważ jakiś czas temu byłam jeszcze jedną z nich. Z każdym miejscem łączy mnie pewna historia i gdy moje tancerki pytają, jak mi się udało poradzić sobie tak dobrze, zdradzam, co było tajemnicą tego sukcesu. I Tobie też o niej powiem.

Udało mi się, ponieważ ktoś we mnie uwierzył, po prostu dał mi szansę. Jestem odważną i silną kobietą – zazwyczaj niczego się nie boję. Jednak gdyby nie ta szansa, którą dostałam wcześniej, nie dotarłabym tak szybko do miejsca, w którym znajduję się dzisiaj. I taką samą szansę chcę teraz dawać innym dziewczynom – to mój sposób na powiedzenie “dziękuję”.

Praca za granicą bez znajomości języka

Przez ostatni rok przygotowywałam dla Ciebie skrypty rozmów z klientami, które pomogą Ci w przygotowaniach do wyjazdu za granicę i rozpoczęciu pracy. Powinnaś dokładnie je przestudiować, aby móc czuć się pewnie już od pierwszego dnia. Dzięki tym skryptom unikniesz niezręcznej ciszy podczas rozmowy – zawsze będziesz wiedziała kiedy, co i w jaki sposób powiedzieć. To cenne materiały, które pomogą Ci świetnie zarabiać, dlatego nie zapomnij się z nimi dokładnie zapoznać.

Jak nauczyć się języka? Moja skuteczna metoda

Zapomnij o wkuwaniu pojedynczych słówek z całego słownika! 😉 Na początku na niewiele Ci się przydadzą. Powinno zależeć Ci przede wszystkim na sprawnej komunikacji, a nie wielu synonimach. Dlatego na start wystarczą Ci podstawowe zwroty niezbędne w pracy. Przygotowałam specjalną listę przydatnych wyrażeń, których powinnaś się nauczyć. Same praktyczne zwroty, których będziesz używać każdego dnia, a tym samym szybko je przyswoisz i będziesz mogła pójść o krok dalej. Pamiętaj, aby poświęcać przynajmniej 10 minut dziennie na naukę.

Systematyczne studiowanie języka bardzo szybko pozwoli Ci polegać na sobie, nie na innych. Chcę, abyś w pracy czuła się pewnie i swobodnie, dlatego maksymalnie ułatwiam Ci przejście drogi do pełnej niezależności. Dzięki temu będziesz mogła sama załatwiać codzienne kwestie, takie jak np. podpisanie umowy czy rozmowa z szefem. Weźmiesz sprawy w swoje ręce! 😉

Kolejną ważną rzeczą jest ćwiczenie języka przy każdej nadarzającej się okazji. Rozmawiaj z ludźmi na ulicy, kasjerką w sklepie – dawaj sobie szanse, by się rozwijać. I nawet jeżeli Ci nie wychodzi – nie poddawaj się. Z czasem i kolejnymi próbami będzie tylko lepiej! Najważniejsze, aby przełamać wewnętrzny opór i działać. Ten schemat był skuteczny w moim przypadku oraz sprawdził się też u pozostałych dziewczyn z Kate’s Diary Agency. Z pewnością zadziała również u Ciebie!

Wiesz już, że znalezienie pracy w obcym kraju bez znajomości języka jest rzeczywiście możliwe i wcale nie takie trudne. Jednak najlepiej dla Ciebie i wysokości Twoich zarobków będzie jak najszybciej zacząć nadrabiać zaległości i wykorzystywać do tego każdą okazję (m.in. moją pomoc). 😉

Wtedy naprawdę poczujesz, jak wspaniałe może być podróżowanie i praca w różnych miastach Europy – pełna swoboda i niezależność. Twoje życie w Twoich rękach. 😉

Katarzyna Hajduk :*

PLN Złoty polski
EUR Euro
Scroll to Top