Kate's Diary

Striptiz a pole dance

Hej! Dziś przybliżę Tobie temat pole dance. 

Z pewnością spotkałaś się z nim nie raz, może nawet miałaś okazję oglądać jakiś pokaz. Z definicji jest to połączenie akrobatyki i figur tanecznych przy użyciu statycznej lub obrotowej rury. Zatem dlaczego, gdy ktoś trenuje pole dance, spotyka się z niemiłymi komentarzami? Powodem może być skojarzenie rury z tańcem erotycznym (co i tak nie powinno powodować takich komentarzy!). Różnica jest jednak taka, że pole dance nie ma na celu spowodować podniecenia, nie ma podtekstu erotycznego.

Czym jest pole dance?

Pole dance przeznaczony jest głównie dla tych, którzy chcą zadbać o swoje ciało; ujędrnić, wymodelować, wysmuklić. Ćwiczenia wykonywane na rurze bardzo angażują mięśnie. Na początku jest to trudne, ponieważ nie każda z dziewczyn, która zaczyna, ma np. silne nogi. Dodatkowo dochodzi kwestia rozciągnięcia, które w pole dance jest ważną sprawą – również nie każda trenująca na rurce jest niczym guma. Bardzo mobilizującą kwestią, jeśli chodzi o te początki jest to, że szybko przychodzi postęp. Fakt, ból po zajęciach może być uciążliwy i zniechęcający, jednak każda nowa poza, którą wykonują osoby ćwiczące jest świetną motywacją do dalszej pracy. Jeśli chodzi o striptiz – nie wymaga on dużej siły fizycznej, ponieważ liczy się tam głównie gracja i wdzięk.

Myślę, że wiele osób porównuje do siebie striptiz i pole dance z tego powodu, że w obu tych dziedzinach wymagany jest skąpy strój. Nie są one jednak do siebie podobne! W striptize tancerki ubrane są w zmysłową bieliznę, kuszące dodatki i buty na wysokim obcasie, w rzeczy, które mają podniecić facetów. W pole dance wymagany jest strój sportowy, którym są najczęściej majtki i stanik. Owszem, większość ciała jest odkryta, co może być powodem do komentarzy, jednak tego wymaga ten sport! Ten skąpy strój jest gwarancją bezpieczeństwa. Musi odsłaniać m.in. uda i brzuch, ponieważ kontakt materiału z rurą powoduje poślizg. Gdyby tancerki pole dance ubrane byłyby w kombinezony, albo sukienki – zapewne większość figur byłaby niemożliwa do zrobienia. 

Co łączy striptiz i pole dance? 

Mogą to robić również mężczyźni! Wieczór panieński, na którym gorące ciacho w stroju strażaka nagle wychodzi z tortu i zaczyna seksownie tańczyć… skryte marzenie wielu kobiet, serio! To, że mężczyźni są striptizerami już raczej nie dziwi, ale to, że uprawiają pole dance, często spotyka się z dziwną reakcją. Jesto to sport wybierany przez facetów z tego powodu, że doskonale rzeźbi sylwetkę i rozbudowuje mięśnie.

W Polsce pierwsze miejsca, w których można było uczyć się pole dance powstały w 2012 roku. W 2017 roku Oficjalne Zgromadzenie Generalne Międzynarodowych Federacji Sportowych uznało pole dance za dyscyplinę sportową. Obecnie trwają dyskusje na temat tego, czy nie uznać pole dance jako dyscypliny olimpijskiej. 

Fakty, które podałam wyżej bardzo mnie cieszą. Świadczy to o tym, że pole dance staje się coraz bardziej popularny i powszechny. Myślę, że teraz coraz mniej osób dziwi się na wieść, że ktoś trenuje ten sport. Liczę na to, że podobna sytuacja za parę lat będzie dotyczyła striptizu. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PLN Złoty polski
EUR Euro
Scroll to Top