Kate's Diary

Oslo – kraina nieskończonych możliwości

Oslo… Miasto niezwykle uporządkowane, niezwykle piękne architektonicznie i niezwykle drogie. Zastanawialiście się kiedyś, jak naprawdę wygląda życie w stolicy, a jednocześnie największym mieście Norwegii?

W Oslo spędziłam wiele czasu. Można powiedzieć, że znam je już prawie jak własną kieszeń. Prawie, bo jednak każde miasto zawsze skrywa w sobie jakieś nieodgadnione tajemnice. I tak jest też w przypadku Oslo.

Uwielbiam w Norwegii tę niezwykłą surowość natury. Daję możliwość chwili wytchnienia i zatracenia się w pięknych widokach… Zaskakują też ceny. Dla turysty przyjeżdżającego z kraju, gdzie zarobki są dużo niższe może to być z początku lekkim szokiem. Jednak równie szokujące mogą być zarobki w Norwegii. Tak więc jeśli planujesz wyjazd zarobkowy… będziesz pozytywnie zaskoczona. Co więcej, okazji do wydawania tych pieniędzy też nie zabraknie. Wykwintne restauracje, ekskluzywne kluby i prestiżowe butiki . Norwegowie też zaskakują. Są niezwykle wyważeni, zawsze starają się zachować dystans. Mocno odczuwalny jest także ich introwertyzm i skupienie na sobie. Jednak nie myśl, że oznacza to, że są jednocześnie niemili. Wręcz przeciwnie! To właśnie w Oslo spotkałam się z niezwykłą uprzejmością i chęcią pomocy. Skandynawowie uznawani są za jednych z szczęśliwszych ludzi świata. Dlaczego? Bardzo często są naprawdę zadowoleni ze swojej pracy, co w połączeniu z dumom z ich kraju sprawia, że Norwedzy są “szczęśliwi jak łosoś”.

Niektórzy myślą, że Oslo to ogromna metropolia. Tu przychodzi zaskoczenie. W rzeczywistości całe miasto liczy niecałe 700 tysięcy mieszkańców. Dla porównania w Warszawie (oficjalnie) jest ich prawie dwa miliony. Różnica jest spora, prawda? Całe Oslo jest też miastem raczej “przytulnym” (aż 6 linii metra!) nie jest tak uciążliwa jak w większości europejskich stolic. Dodatkowo miasto jest położone w malowniczej okolicy – wśród gór i lasów. W centrum miasta jest dostęp do pięknej zatoki. Jeśli boisz się, że surowy klimat Norwegii nie jest dla Ciebie, to mam dobre w wieści. Region, w którym położone jest miasto charakteryzuje się wyjątkowo ciepłym (jak na Norwegię) klimatem. Duże mrozy zimą raczej tu nie grożą. Za to latem, temperatura dochodzi nawet do 20 stopni.

Co dalej? Czy w takim razie w tym uporządkowanym, racjonalnym mieście jest w ogóle miejsce na rozrywkę? Jak najbardziej! Oslo oferuje atrakcje dosłownie dla każdego. Jesteś fanem życia nocnego? Ekskluzywne kluby nocne na naprawdę wysokim poziomie przyciągają Norwegów i turystów lubiących życie pełne luksusu. Jeśli jesteś ciekawa historii i architektury miasta to też znajdziesz coś dla siebie. Niesamowita opera, pałac królewski, deptak Karl Johans Gate… możnaby wymieniać naprawdę długo.

O czym jeszcze warto wiedzieć przed przyjazdem? Pewnie obawiasz się wysokich cen. Nie ma czego. Dla osób zarabiających w koronach norweskich wcale nie jest tak drogo. Dodatkowo zarobki zazwyczaj są na tyle wysokie, że pozwalają na zgromadzenie niemałych oszczędności. Pewnie zastanawiasz się też, jak najlepiej dotrzeć do Oslo. Obecnie najlepszą opcją jest korzystanie z tanich przewoźników, jak Ryanair, czy Wizzair. W najbardziej optymistycznej opcji może Ci się udać kupić biletu już za 39 zł! Pewnie nie znasz norweskiego… ja też nie. 🙂 Komunikatywna znajomość języka angielskiego w zupełności wystarcza, żeby dogadać się w większości miejsc. Dodatkowo Norwegowie zazwyczaj dobrze radzą sobie z angielskim, więc dodatkowo masz okazję na podszkolenie swoich umiejętności.

A jak Wasze wrażenia i przemyślenia na temat Oslo? Byliście w tym pięknym mieście?

Kate :*

PLN Złoty polski
EUR Euro
Scroll to Top