Kate's Diary

ZURYCH – FINANSOWA STOLICA SZWAJCARII

Jeżeli chcesz wybrać się w podróż do Szwajcarii, ale zastanawiasz się jeszcze, koniecznie przeczytaj mój post.

Nad głowami powiewają czerwone flagi z białym krzyżem – nieodzowny element szwajcarskiej scenerii.

Praca jest na pierwszym miejscu i oddani jej są wszyscy. Trwa to przynajmniej do 18:00. A potem, miasto przybiera zupełnie inną twarz. Ludzie w Zurychu są trochę powściągliwi. Istnieje kultura zazdrości. Z pewnością ma to związek z pieniędzmi.

NAJBLIŻEJ – DO PIENIĘDZY

Kiedy po raz pierwszy odwiedziłam Szwajcarię, wydała mi się ona niesamowicie droga, koszty życia wydawały mi się niemożliwe do zniesienia. Restauracji nie brakuje, kawiarni też nie, jest to dobrze działający, ekskluzywny przemysł gastronomiczny. W Szwajcarii wszystko musi być Top. Na tani posiłek nie ma jednak co liczyć, natomiast w okolicy dworca Hauptbahnhof robi się przystępniej.

Przeciętne wynagrodzenie w Szwajcarii w zwykłej pracy to średnio netto   5130,92 EUR (5 578,03 CHF). Tancerki i Hostessy w miesiąc mogą zarobić od 5.000 EUR do nawet 15.000 EUR. Przy tak wysokich zarobkach nie poczujesz nawet wysokich cen, które można porównać jak loty cen w kosmos. Zurych ma wielu międzynarodowych biznesmenów i bankierów, a zatem zawsze istnieje możliwość poznania ludzi z całego świata i znalezienia właściwego klienta.

ZURYCH PO ZMROKU

W Szwajcarii, jest tu inny klimat oraz tempo życia. Zurych szczyci się największym zagęszczeniem klubów, oferuje wyjątkowe kombinacje atrakcji, tutaj na imprezy nigdy nie jest za późno. Wszystko jest kwestią grubości portfela, mocnej głowy i sił.

Langstrasse z setką pubów, barów, knajp, knajpeczek i restauracji. Życie nocne tutaj nigdy nie wymrze, bardziej możliwe, że przeniesie się gdzie indziej, hehe. Ludzie w Zurych lubią się bawić i jest to niezależnie od wieku, poglądów czy przekonań liczy się dobra zabawa. Dzisiaj życie nocne to ciężki biznes i nie ma czegoś takiego jak „łatwy zarobek”. Każda nisza została już zajęta przez kilku graczy, więc odnoszą sukcesy tylko kluby wysokiej jakości.

PRZYDATNE INFORMACJE

Podróżować po Szwajcarii, ściągnij aplikację SBB – można za jej pomocą kupić bilety dosłownie na wszystko – od tramwaju w Zurychu po kolejkę linową na trzytysięcznik. Strona SBB jest idealna w planowaniu podróży (i kosztów).

LOTNISKO W ZURYCHU

Pod główną halą mieszczącą centrum handlowe znajduje się stacja kolejowa Zürich Flughafen obsługująca z 4 torów niemlaże całą Szwajcarię. Zatrzymują się tu pociągi Interregio z Ticiono, Bern i Genewy. Dotarcie do dowolnego miejsca w Zurychu nie stanowi problemu – do dworca głównego HB jedzie się około 12 min a pociągi odjeżdżają co klika minut. Bilety możecie kupić w kasie biletowej lub w automatach, przy wejściach do peronów (duże, niebieskie oznacznie 1-2 i 3-4).

SKLEPY

  • W niedzielę większość sklepów jest nieczynna.
  • Większość sklepów „przy ulicy” działa do 18:00
  • Centra handlowe (np. Sihlcity, Glat) są otwarte do 21:00 pn-Sb

ROAMING I WIFI

Kup pakiet internetowy na Szwajcarię! Helweci nie przyjęli dyrektyw unijnych i nie weszli do internetowej strefy UE. Darmowe WiFi znajdziecie na większych dworcach, w supermarketach Coop i Migros oraz w McDonald’s.

Katarzyna Hajduk > Kate

PLN Złoty polski
EUR Euro
Scroll to Top