Kate's Diary

Jak pokonać nieśmiałość i nadmierną skromność?

Ile razy zdarzyło Ci się nie skorzystać z dobrej okazji? Ile razy nie rzuciłaś trafnego komentarza w dyskusji, mimo że miałaś go na końcu języka? Ile razy odpuściłaś sobie coś, na czym Ci zależało? I to wszystko tylko dlatego, że zabrakło Ci śmiałości? Ja dobrze znam to uczucie.

Od dziecka ciągle słyszymy: nie wolno, nie dyskutuj, nie wypada, wstydź się, dziewczynki tak się nie zachowują! I to w nas zostaje, nie daje o sobie zapomnieć i blokuje nas każdego dnia. Ale z nadmierną skromnością można walczyć. Mi udało się ją pokonać i dziś chcę Ci opowiedzieć, jak możesz pracować sama nad sobą, żeby pozbyć się tego uciążliwego ograniczenia.

Po pierwsze: poznaj lepiej samą siebie

Chcesz pokonać wroga? To najpierw go zlokalizuj i porządnie rozpracuj. Gdzie go znajdziesz? W swojej własnej głowie – to blokada, która Cię powstrzymuje. Postaraj się zrozumieć skąd się tam wzięła. Czy była tam zawsze, czy może jakaś osoba lub sytuacja w Twoim życiu przyczyniła się do jej zbudowania? Obserwuj samą siebie. Kiedy najczęściej dopada Cię nieśmiałość? Przy konkretnych ludziach, a może w konkretnych miejscach? Jak wtedy reagujesz? Postaraj się zrozumieć ten mechanizm a będzie Ci dużo łatwiej wyjść mu naprzeciw.

Po drugie: świat nie kręci się wokół Ciebie

Za każdym razem, kiedy w myślach krytykujesz za coś siebie samą, zastanów się: czy to samo powiedziałabyś, gdyby w analogicznej sytuacji była Twoja najlepsza przyjaciółka? Pewnie nie. Dlaczego więc dla siebie jesteś tak surowa? Za każdym razem przypominaj o tym sobie, kiedy znów chcesz się za coś skrytykować. To, że nie jesteś we wszystkim najlepsza nie oznacza, że nie jesteś dość dobra. Jesteś wystarczająco dobra. Bądź dla siebie samej najlepszą przyjaciółką: nie oceniaj, wspieraj, motywuj i doceniaj 🙂

Po czwarte: znajdź sobie cel

Zastanów się, o czym marzysz? Następnie postaw sobie cel i ustal kroki, które musisz zrobić, aby go osiągnąć. Jeśli będziesz wiedzieć, czego chcesz i jak chcesz żyć, to łatwiej Ci będzie zaciskać zęby i pokonywać swoje bariery, aby do tego dążyć. Wiesz, jak było ze mną? Któregoś dnia doszłam do wniosku, że chcę czerpać przyjemność ze swojej pracy, dużo podróżować i być niezależna finansowo. Łatwo powiedzieć, trudniej wprowadzić w życie. Bo kto by nie chciał? Ale udało mi się! Trochę mi to zajęło, bo musiałam odnaleźć swoją drogę i poradzić sobie ze swoimi ograniczeniami. Nie od początku wierzyłam w siebie, wydawało mi się, że nie jestem dość dobra, musiałam pokonać nieśmiałość.

Jeśli czujesz, że Twój cel jest podobny, że chcesz poznawać świat, dobrze zarabiać i świetnie się przy tym bawić – odezwij się do mnie, chyba mogę Ci pomóc 🙂

KATE:*

Katarzyna Hajduk:*

PLN Złoty polski
EUR Euro
Scroll to Top